Apostila | Apostille
Apostila veřejné listiny z Arménie | Apostille public document from Armenia
„Cizí listiny, které mají být použity v České republice, ověřují orgány příslušného státu a zastupitelský úřad České republiky v příslušném státě. V určitých případech může být cizí listina ověřena též Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Veřejné listiny, které byly vydané na území jiného státu a považují se za právoplatné v daném místě, mohou se považovat za veřejné listiny také na území České republiky, jestliže jsou opatřeny předepsanými ověřeními. Tato povinnost vyplývá z § 12 zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, ve znění pozdějších předpisů.
Občan se obrací na zastupitelský úřad v záležitostí vydání veřejných listin na základě Haagských úmluv o civilním řízení, které umožňují konzulární styk. „Rozdíl proti diplomatickému styku je v tom, že MZV ČR předá dožádání příslušnému českému konzulárnímu úřadu (konzulární oddělení českého zastupitelského úřadu). Ten předá dožádání podle haagských úmluv o civilním řízení orgánu označenému příslušným smluvním státem. Urychlení je v tom, že odpadá postoupení dožádání úřadu pro zahraniční věci cizího státu.”
VELVYSLANECTVÍ ČR V JEREVANU
Adresa: Nalbandyan 48/1
0010 Jerevan, Arménie
Email: yerevan@embassy.mzv.cz
Telefon: +374/10-519 373
(po-pá 9:00-16:00 hod.)
Konzulární pohotovost: +374/44/090 644, při volání z Arménie 044/090 644 (toto číslo je určeno výhradně pro tísňová volání)
www.mzv.cz/yerevan
Vytvořte si rezervaci předem
Apostila, ověření veřejných listin z Arménie
Naši klienti jsou pro nás důležití
Občan s českým občanstvím žijící v zahraničí žádá zastupitelský úřad ve věcech soukromých – vystavování veřejných listin. Zastupitelský úřad má také pravomoc uzavírat právoplatné manželství občana České republiky v zahraničí na konzulátu a v případě smrti vyřizuje vystavení úmrtního listu a zprostředkování kontaktu s Českou republikou. Proces zjednodušuje a urychluje proceduru a je celkově dílčím prvkem v legislativní soustavě.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské Unie o podpoře volného pohybu občanů, tzv.vícejazyčné formuláře
Nařízení, směrnice ze strany Evropské unie, kde máme „od 16. 2. 2019 platí, že v členských státech EU Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1191 ze dne 6. července 2016 o podpoře volného pohybu občanů zjednodušením požadavků na předkládání některých veřejných listin v Evropské unii a o změně nařízení (EU) č. 1024/2012 (tzv. nařízení o veřejných listinách). Tato právní úprava má v rámci Evropské unie přednost před úpravou ve dvoustranných smlouvách a v haagské Úmluvě o Apostile (č. 45/1999 Sb.).
Postup při ověřování cizozemských listin pro jejich použití v České republice
Listiny vydané soudy a úřady v cizině, veřejné listiny veřejné, se považují za veřejné listiny i na území České republiky, jestliže jsou opatřeny předepsanými ověřeními.
Tato povinnost vyplývá z § 12 zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, v platném znění.
Pro použití v České republice musí být taková listina opatřena vyšším ověřením superlegalizací.
zastupitelského úřadu ČR, který je akreditován pro stát, jehož orgán listinu vystavil. Výjimka platí pro listiny vystavené orgány státu:
1. Se kterým má Česká republika uzavřenu příslušnou bilaterální smlouvu. Seznam těchto smluv lze nalézt na webové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR nebo
2. který je smluvní stranou Haagské úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin ze dne 5. října 1961 (viz vyhl. MZV č. 45/1999 Sb.). Info zdroj MZV ČR.