Rozvodový rozsudek, rozhodnutí soudu je zapotřebí k uzavření pravoplatného manželství. Jestli-že je rozsudek vystavený v České republice, a bude použit v zahraničí musí se legalizovat – Apostila. Toto funguje i reciprocitně (zpětně).

Rozvodové rozsudky legalizuje Ministerstvo spravedlnosti České republiky (pokud se týká zda jsou určené do zemí Haagské Úmluvy). 

Zda je listina určená do země, která není participantem Haagské Úmluvy, musí získat legalizaci na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. 

Smyslem Apostily je věrohodně prokázat skutečnost, že listina byla vydána nebo ověřena určitým justičním nebo správním orgánem ČR anebo před ním podepsána. Ověřuje se tedy pravost úředního razítka a podpisu na listině, nikoliv obsah listiny samotné.”

Rozvod

RozvodKaždé manželství může zaniknout dvěma způsoby: buď na základě smrti jednoho z manželů (případně jeho vyhlášení za mrtvého) nebo je jeho základem rozsudek o rozvodu manželství. K rozvodu manželství však nemůže dojít na základě svévole některého z manželů a soud zároveň není povinen manželství rozvést – navrhující strana musí v řízení prokázat, že došlo k tzv. kvalifikovanému rozvratu manželství.

S každým rozvodovým řízením je v případě, pokud v manželství jsou nezletilé děti, spojené řízení o úpravě poměrů manželů k nezletilým dětem. I když ještě v nedávné minulosti bylo možno svěřit dítě pouze do osobní péče jednoho z rodičů (většinou matky), přičemž druhý rodič měl právo na styk s dítětem podle dohody rodičů nebo pokud k ní nedošlo podle úvahy soudu, v současnosti už je běžný i rozsudek o střídavé péči.

Pokud bylo dítě svěřeno do osobní péče jen jednoho z rodičů, soud vydá i rozsudek o výživném, které musí na dítě platit druhý rodič. Rodič, který má dítě v osobní péči, může následně požádat soud o zvýšení výživného na dítě.

Při jeho určování se vychází z principu, že dítě se má podílet na životní úrovni svých rodičů, takže v případě, pokud má druhý rodič, který dítě nemá v osobní péči, dostatečné příjmy na zvýšení výživného a navrhující rodič prokáže, že má na dítě vyšší náklady, resp. že současné výživné je nebude stačit pokrývat, soud může vydat rozsudek o zvýšení výživného. Podstatná je také otázka, kdy je rozsudek právoplatný, protože až poté lze očekávat, že druhá strana začne plnit povinnosti z něho vyplývající. Ve všech těchto případech nabude rozsudek právoplatnost pokud už vůči němu nelze podat odvolání (resp. dovolání). Všechny rozsudky z oblasti rodinného práva vydané slovenskými či českými soudy najdete i na stránkách www.judikaty.info, které umožňují jejich rychlé a jednoduché vyhledávání.

Překládáme pro ....