Bratislava, slovenské hlavní město plné jazyků

Římané zdejší opevněný tábor nazývali Posonium, za dob uherské nadvlády se jmenovala Prešpurk (slovensky Prešporok, maďarsky Pozsony), Štúrovci jí říkali Břetislava. Hlavním slovenským městem se Bratislava stala v roce 1939 a definitivně o 54 let později. Žije tady půl miliónu obyvatel a lze ji považovat za jediné hlavní město na světě ležící na hranici tří států.

Co dělat v Bratislavě dnes? Náš malý turisticko-jazykový průvodce slovenštinou vám napoví…

Zastavení první: historické centrum Bratislavy

Naši procházku po slovenské metropoli začneme na Hodžově náměstí (Hodžovo námestie). Leží blízko hlavního vlakového nádraží (Hlavná stanica), považuje se za společenské srdce Bratislavy a stojí u něj rokokový Grasalkovičův palác – sídlo prezidenta. Navíc je to odsud jenom kousek do historického centra, především k populární Michalské bráně. Dosahuje výšky 51 metrů a z horního ochozu (otevřeno denně od úterý do neděle) nabízí krásný výhled na celé město.

Poté se přesuneme na Hlavní náměstí (Hlavné námestie). Dominuje mu Stará radnice (Stará radnica), ve které se od roku 1868 ukrývá Městské muzeum (Mestské múzeum). Dobové exponáty včetně dělové koule z kanónu Napoleonova vojska v něm zachycující kulturní a společenské dějiny Bratislavy i běžný život jeho obyvatel. Druhou nejnavštěvovanější památkou slovenské metropole je katedrála svatého Martina (). Její výstavba začala na počátku 14. století a vysvěcení se dočkala 10. března 1452.

Zastavení druhé: břehy krásného modrého Dunaje

Co do popularity se na prvním místě drží Bratislavský hrad (Bratislavský hrad). Rozsáhlý areál zahrnuje královský palác, základy velkomoravské baziliky, expozici Slovenského národního muzea, kanceláře poslanců slovenské Národní rady a rozlehlý park. Když sestoupíte dolů k Dunaji, narazíte na další nepřehlédnutelný symbol města, most Slovenského národního povstání (most Slovenského národného povstania). Nejoriginálnějším prvkem stavby, zprovozněné v srpnu 1972, je vyhlídková plošina s restaurací ve výšce 80 metrů. Přezdívá se jí UFO, neboť připomínající létající talíř.



Cestou po dunajském nábřeží si povšimněte komplexu Slovenské národní galerie (Slovenská národná galéria). Jeho základ tvoří Esterházyho palác, roku 1950 se rozšířil o barokní budovu Vodní kasárny z 18. století a v 70. letech ho doplnila moderní (a také proto s rozpaky přijímaná) přístavba od architekta Vladimíra Dedečka. Na nedalekém Starém mostě (Starý most), prvním pevném propojení dunajských břehů ve městě, si připomeneme zpěváka Jiřího Schelingera. Právě zde 13. dubna 1981 uskutečnil svůj osudový skok do hluboké řeky.

Zastavení třetí: do Bratislavy za nákupy a zábavou

Kdo chce nakupovat, může se vydovádět v obchodním středisku Galleria Eurovea. Za návštěvu stojí též Polus City Center, kde se jednotlivé pasáže jmenují Broadway, Hollywood Boulevard, Picadilly či Wall Street. Spolu s multikinem a dvojicí vysokých administrativních budov Millennium Tower I a II. představuje součást velice zajímavého areálu s titulem „Stavba roka 2001“.

Za zřejmě nejstarší bratislavskou památkou musíme vyrazit na okraj města. Nad soutokem Dunaje s Moravou se zvedá hrad Děvín (hrad Devín) s řadou cenných archeologických nálezů dokládajících mj. existenci dávné keltské osady. Za aktivním odpočinkem se Bratislavané vydávají na 439 metrů vysoký vrchol Kamzík. K jeho lákadlům patří televizní věž s vyhlídkovou restaurací, dřevěná rozhledna a sedačková lanovka Železná studienka-Koliba.