Jak netradičně na výuku jazyků (13.) – Helen Doron

Také jste ve studiu cizích jazyků věčným začátečníkem, který nikdy nepřelezl pátou lekci učebnice pro samouky? V takovém případě by se vyplatilo popřemýšlet o kvalitní jazykové škole, aplikující netradiční výukové metody. Jednou z nich je i Helen Doron Early English. Oproti ostatním se však liší jedním zásadním aspektem.

Originálních způsobů výuky cizího jazyka existuje celá řada. Mimo jiné je spojuje učení v malých skupinkách, zajímavé prostředí, důraz na konverzaci, dynamika a zapojení více smyslů než jen zrak a sluch. Není sporu o tom, že taková výuka bývá zábavnější (a úspěšnější) než biflování slovíček a gramatiky.

Helen Doron přichází

Cizí řeč se lze učit v každém věku, ale pochopitelně nejjednodušší a nejpřirozenější je to v dětství. Právě na nejmenší děti se zaměřuje metoda Helen Doron Early English, pojmenovaná podle její tvůrkyně, britské filoložky a učitelky Helen Doron (narozena v roce 1955). Je určena dětem od 3 měsíců do 14 let a díky ní už dnes mluví anglicky více než 1,5 milionů studentů.

Velké množství principů metody Helen Doron lze samozřejmě aplikovat i při výuce dalších cizích jazyků.


  • Přečtěte si o dalších metodách v našem seriálu o netradiční výuce jazyků: Sugestopedie.

Jako matka tří dětí se Helen Doron zajímala o tzv. Suzukiho metodu uplatňovanou při výuce hry na housle. Ta učí malé děti hře na hudební nástroj pomocí stále se opakujícího poslechu. Malí hudebníci tak vůbec neznají noty, ale učí se pouze díky melodii, kterou opakovaně slyší. Na stejném principu založila Helen i svou výuku angličtiny.

Jak funguje angličtina od Helen Doron

Helen Doron Early English staví na principu osvojování si mateřského jazyka. I při něm děti nejprve slyší slova, kterým nerozumí, a rodiče jim pomáhají pochopit jejich význam. To samé se uplatňuje i při výuce angličtiny, kdy si děti nejprve v domácím prostředí naposlouchají výuková CD s anglickými písničkami a příběhy. Ideálně dvakrát denně kolem 20 minut. Je to hravé a baví je to.

Poté malí študáci přijdou do školy, kde se ve skupinkách 4 až 8 dětí učí s paní učitelkou porozumět významu zvuků, které doma poslouchali. Vše probíhá hravou a zábavnou formou speciálních činností, her a písniček. Žáčci tak postupně a přirozeně začínají mluvit a fungovat ve skupině.

Metoda Helen Doron Early English neklade ani velké nároky na rodiče, kteří své potomky nemusejí zkoušet či připravovat na výuku, stačí, když jim umožní poslech CD.