Litevštinou se mluví prakticky pouze v Litvě.

Sprostá ropucha, koncovky a další zajímavosti z litevštiny

Šešios žąsys su šešiais žąsyčiais,“ nejznámější jazykolam litevského jazyka, znamená v češtině „šest hus se šesti housaty“ a především lidé s horšími sykavkami s ním budou mít značné problémy. A jaké další zajímavosti skýtá litevština, která společně s lotyštinou představuje jediný živý baltský jazyk?

Litevština například výrazně usnadňuje navazování milostných vztahů. Z koncovky ženského příjmení totiž velice snadno poznáte nejen pohlaví, ale také to, zda je žena vdaná nebo svobodná. Svobodné slečny mají příjmení zakončená na „aitė“, „iūtė“ a „ytė“, příjmení vdaných paní končí na „ienė“.

Jak si nadávají Litevci

Pokud i v Litvě platí úsloví „sprostý jako dlaždič“, tak zde mají dlaždiči těžký život. V litevské slovní zásobě se totiž nenachází mnoho vulgárních výrazů. Jedním z příkladů je „rupūžė“ (ropucha). Když si tedy obyvatelé této země na jihovýchodním pobřeží Baltského moře chtějí pořádně zanadávat, nezbývá jim nic jiného, než si vypomoci ruštinou nebo angličtinou, kde o hanlivé výrazy není rozhodně nouze.



Sprosťáci tedy mají smůlu, ale na druhou stranu litevština obsahuje ze všech živých indoevropských jazyků nejvíce archaických prvků. Odborníci předpokládají, že právě litevština má nejvíce společných rysů s protoindoevropským jazykem. „Pokud chce někdo slyšet, jak kdysi mluvili Indoevropané, měl by si poslechnout litevského sedláka,“ řekl známý francouzský jazykovědec Antoine Meillet.

Legendy mluvící litevštinou

Jestliže se v této sympatické, rozlohou nevelké (65 tisíc kilometrů čtverečních) zemi chcete blýsknout příslovími, tak k těm nejpoužívanějším patří:

  • Lašas po lašo ir akmenį pratašo” (Kapka po kapce i kámen prorazí),
  • Neperšokęs per tvorą, nesakyk „op“ (Neříkej „hop“, dokud nepřeskočíš plot),
  • Nekask kitam duobės, nes pats įkrisi“ (Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá).

A jaké slavné osobnosti z Litvy pocházejí? Donatas Banionis, hlavní představitel Tarkovského filmu Solaris, dva držitelé Nobelovy ceny Aaron Klug (chemie) a Andrew Schally (lékařství), dvojnásobný olympijský vítěz v hodu diskem Virgilius Alekna nebo šestinásobný vítěz ankety o nejlepšího basketbalistu Evropy Arvydas Sabonys.