Nenuďte se při výuce cizího jazyka, najděte si motivaci

Jak se motivovat k výuce cizího jazyka

Rádi byste se naučili cizí jazyk, ale nedokážete se přinutit ke studiu? Nemáte tu pravou motivaci? Máme pro vás několik tipů jak na to. Nezáleží při tom, jedná-li se o angličtinu, nebo čínštinu.

Správná motivace hned od začátku

Především je důležité ujasnit si, proč se vlastně chcete cizí jazyk naučit. Jestli budete zahraniční jazyk studovat pouze z donucení, tak studium asi nebude mít dlouhého trvání. Musíte se dostatečně namotivovat a najít v učení nějaký smysl.

Konkrétní cíl nabudí

Důkladně vše promyslete a následně vezměte tužku a papír a napište si vše, čeho vlastně chcete jazykovým studiem dosáhnout. Například: až se naučím lépe italsky, pojedu na dva týdny na Sardinii. Když se naučím španělsky, budu mít možnost zaujmout lépe placené místo ve firmě. Úplnému začátečníkovi stačí i menší cíl, například zvládnout překlad písničky.

Malé krůčky jsou pro vás velkými skoky

Každý má jinou úroveň znalosti jazyka a jiné cíle. Váš cíl by však měl být pouze krátkodobý a hlavně splnitelný. Čím delší dobu budete potřebovat k jeho realizaci, tím pravděpodobněji může nastat situace, že vás to spíše odradí. Pěkně pomalu a po krůčkách. Každý, byť malý pokrok vás podnítí k dalšímu vzdělávání.

Nezapomeňte na odměnu

Za splnění daného cíle se klidně odměňte. Malý výlet či sladkost bude mít vliv na vaši psychiku a vy se pustíte do dalších cílů s ještě větším nadšením.

I na jazyky lze jít zábavně

Učení může být také zábavou. Do výuky můžete začlenit hry, písničky, internet, filmy či pohyb. Snažte se jazyk učit formou činností, které máte rádi, a nenudí vás. Typickými příklady je sledování televizních pořadů v originálním znění, četba cizojazyčných knih a poslech výukových programů při sportu.

Ve dvou se to lépe táhne

Dnes již není učení jazyků jen o biflování slovíček a gramatiky. Důležitá je hlavně komunikace. A proto je skvělé mít parťáka. Vždyť na studium nemusíte být sami. Kamarád, příbuzný, spolužák či kolega, jednoduše někdo, s kým se budete navzájem podporovat a motivovat k následnému studiu, vás může neuvěřitelně postrčit kupředu.