Jak probíhá superlegalizace dokladu ze Srí Lanky? S námi snadno a bez starostí

Jak v praxi probíhá

superlegalizace?

Vyřídíme ji pro vás bez ohledu na vzdálenost destinace, ze které ověřovaný dokument pochází. Nezáleží na tom, jedná-li se o sousední země jako Slovensko nebo o dalekou exotiku na druhé straně oceánu. Ukážeme vám to na příkladu

legalizace listiny vydané na Srí Lance

Ověření oddacího listu vydaného na Srí Lance k legálnímu použití v ČR

Svatby s cizincem jsou ve světě stále běžnější – otevřené hranice, zvyšující se jazyková gramotnost a snadné možnosti cestování přispívají k rostoucímu počtu svatebních obřadů, jehož účastníci nejsou ze stejné země. S tím vším úzce souvisí potřeba uznávat oddací listiny i v jiných státech, než ve kterých došlo k jejich vystavení. Týká se to také našeho případu, kdy klient potřeboval v České republice legálně využít potvrzení uzavření manželství na vzdálené Srí Lance. Bez superlegalizace by se nepohnul ani o krůček.

Základní informace o Srí Lance

Tropické pralesy, divoká zvěř, starodávné svatyně, nádherné pláže i rychle rostoucí města – to je Cejlon, ostrov v Indickém oceánu, který se však proslavil především kvalitním čajem. A stát, který se na něm dnes rozkládá, se nazývá Srí Lanka. Celkem zde žije přes 22 miliónů obyvatel. Jeho hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, ovšem hned vedle se nacházející Colombo je mnohem větší.

Srí Lanka je jen o něco menší (65 610 kilometrů čtverečních) než Česká republika. Najdete ji v Asii jihovýchodně od Indie, od které ji dělí asi 30 kilometrů pásma korálových útesů zvaného Adamův most. Od vrcholu posvátné Adamovy hory (Sri Pada, 2 243 metrů) turisty dělí 5 200 schodů a ještě o bezmála 300 metrů více má nejvyšší bod ostrova Pidurutalagala, kvůli vojenské zóně bohužel nepřístupný.

Kaňku na kráse země, pyšnící se nekonečnými písečnými plážemi jako Negombo, Bentota, Koggala či Passikudah, tvoří dlouhodobé napětí mezi dvěma nejpočetnějšími etniky Sinhálci (buddhisté) a Tamily (hinduisté). Zrodila se po dosažení nezávislosti na Velké Británii – proto se na Srí Lance dodnes mluví anglicky – v roce 1948. Občanská válka probíhala mezi lety 1983 až 2009, kdy byli radikální Tamilci poraženi.

Největší lákadla pro turisty představují náboženské památky, národní parky (např. Wilpattu, Kaudulla a Minneriya) a zázraky přírody jako Královská botanická zahrada Peradeniya v Kandy. Polonnaruwa, historicky druhé hlavní město po Anuradhapuře, ukrývá sochu ležícího Buddhy ze žilkovaného mramoru. Hlavní atrakcí oblasti Sigiriya (UNESCO) je 200 metrů vysoká skála se zbytky královského paláce z 5. století. K oblíbeným návštěvnickým lokalitám patří i jeskynní chrámy v Dambulle či chrám Buddhova zubu v Kandy.

Proč si na proces ověření najmout specializovanou agenturu

Celý proces zařizujeme kompletně od A do Z, abyste se nemuseli o nic starat a ušetřili čas, peníze i energii. Jsme profesionálové, proto:

  • Vždy vybereme nejlepší řešení, neboť vyřízení podléhá přesně danému postupu, který se u různých typů dokumentů, jejich použití a země původu liší.
  • Neustále sledujeme časté novelizace zákonů, aktualizace úřední metodiky i úpravy v právu jednotlivých států, vedoucí ke změnám při vyřizování.
  • Víme, kam přesně se s dokumenty vydat, kam je poslat a na úřadech často dokážeme zařídit i to, co se běžnému „člověku z ulice“ nepodaří.
  • Řídíme se změnami v metodice, aktualizujeme kontakty, čekáme ve frontách, komunikujeme s úředníky a vůbec děláme vše pro efektivitu celé procedury.
superlegalizace sri lanka 4

Legalizační postup krok za krokem

V podstatě jediné, co jsme od zákazníka při legalizaci listiny vydané na Srí Lance potřebovali, byl originální oddací list (notářsky ověřená kopie nestačí) a plná moc opravňující k vyřízení legalizace. Vše lze donést osobně, nebo doručit poštou.

Po převzetí dokumentů jsme připravili cenovou kalkulaci (bez cen za kolky na ministerstvech a poplatky ambasád) a odhad termínu vyhotovení. Celková cena se pohybovala kolem 45 000 Kč, soudní překlad ze sinhálštiny stál asi 6 000 Kč.

Nejprve ministerstvo zahraničních věcí v Colombu na Srí Lance provedlo apostilaci, ověření za českou stranu naše nejbližší velvyslanectví (Indie, hlavní město Nové Dillí). Pro potřeby českých úřadů jsme provedli soudní překlad ze sinhálštiny.

Co je to superlegalizace

Superlegalizace neboli vyšší ověření listin se vyžaduje u oficiálních dokumentů, jako jsou ekonomické a finanční listiny, matriční a zdravotní doklady, rodný, oddací a úmrtní list, obchodní smlouvy či výpis z trestního a obchodního rejstříku. Listinu nejprve ověří ústřední orgán státní správy nadřízený orgánu, který ji vydal, pak příslušný nadřízený orgán státní správy a nakonec diplomatický (konzulární) úřad státu, kde bude použita.

Superlegalizace oddacího dokladu vystaveného na Srí Lance v tomto případě zabrala 4 měsíce. V současnosti to je nejrychlejší možná lhůta a úřední postup nelze urychlit. Pokud by se do ověřování pustil klient na vlastní pěst, trvalo by mu to mnohem déle a pravděpodobně by nakonec ani neuspěl.

Shrnutí: při superlegalizaci se vyplatí spolupráce s agenturou

V případě složitých administrativních operací, mezi něž

apostilace a superlegalizace

bezpochyby patří, se rozhodně vyplatí využít specializovanou agenturu. Naše dlouhodobé zkušenosti (podívejte se, jak jsme zajistili apostilu na dokument z Ázerbájdžánu či jak jsme realizovali ověření listin z Nizozemska), profesionální přístup a kvalitní překladatelé zaručují bezproblémové splnění zadání do puntíku.