5 hvězd ruské písně pro vaše studium ruštiny

Poslech písniček představuje při výuce cizího jazyka užitečné a příjemné zpestření. Pokud jste se vrhli na ruštinu, máme tu několik tipů. Ruské hitparády dnes sice ovládají jiní, ale vliv folkových a rockových písničkářů je v ruské společnosti stále silný. Především díky kvalitním a stále aktuálním textům (které často koketují s poezií).

Vyberte si z pětice důležitých představitelů ruské (ale i sovětské) hudby, se kterými se vám studium ruského jazyka bude dařit aspoň o trošku lépe.

Kino, legendární

Populární skupina Kino se během nepříliš dlouhého působení (1981 až 1990) posunula od undergroundu k mainstreamu. Její frontman Viktor Coj se stal legendou a to nejen proto, že v roce 1990, ve svých osmadvaceti letech, zahynul při autonehodě. Na zdech po celém Rusku je jeho tvář se šikmýma očima vidět v nespočtu graffiti verzí a desky kapely vycházejí v četných reedicích dodnes. Tuto kapelu, pro niž byly typické nihilistické texty, loni připomněl taktéž u nás uvedený film nazvaný prostě Léto.Vladimir Vysockij, výmluvný

Ruský bard, básník, buřič, písničkář, herec, flamendr. Tím vším byl Vladimir Vysockij (1938 až 1980). Podobně jako Coj, zemřel předčasně, v pouhých dvaačtyřiceti letech. Jeho písně, ať ty rozpustilé, nebo tragické, však zůstávají dál. Stejně jako jeho expresivní projev na samé hranici nervového kolapsu. V Čechách jeho písně zpopularizoval Jaromír Nohavica (Píseň o příteli, On nevrátil se z boje, Lodě…).

Bulat Okudžava, poetický

Nejen Vysockého, ale i Bulata Okudžavu (1924 až 1997) má na svém repertoáru náš Jaromír Nohavica. Zkuste si pustit Setkání s Puškinem, Píseň o mém životě a další, oproti Vysockému mnohem jemnější, poetičtější písně. Charakteristická pro ně je krásná, čistá ruština, plná nápaditých, ale dobře čitelných metafor. A pokud už jste v ruštině dál, není od věci si přečíst některý z Okudžavových šesti románů.Alla Pugačeva, přátelská

Million,million,million alych roz…“. Kdo by neznal největší hit zpěvačky Ally Pugačevy (nar. 1949), která především v 70. letech minulého století dosáhla velké popularity v celé Evropě. Samozřejmě, že také u nás koncertovala docela často. Při jejím zpěvu si opět vychutnáte ruštinu jako z učebnice a texty o lásce, přátelství, štěstí.

tATu, moderní

Pokud hledáte modernější, tzv. teenagerovskou ruštinu s mnoha slangovými výrazy, pak si poslechněte duo tATu. Díky tomuto trochu umělému a vypočítavému projektu z období 1999 až 2014 ruština zase po letech pronikla do celého světa.