Bagr přeloží hromadu hlíny, Google Translate zvládne text.

Google Translate v novém kabátu

Není to tak dávno, co překladač Google Translate překonal hranici 100 miliard přeložených slov za jeden den a především poupravil svůj vzhled a vylepšil některé funkce. Vzhledem k jeho všeobecné oblíbenosti se teď na novou verzi podívejme podrobněji.

Na úvod si připomeňme, že Google Translate pracuje od roku 2016 na principu tzv. neurálního strojového překladu (NMT). V praxi to znamená, že ke stanovení nejpravděpodobnější posloupnosti slov využívá velkou umělou neuronovou síť. To mu umožňuje sestavovat věty s vysokou mírou přesnosti.

Překladač Google Translate a jeho funkce

Google Translate je teď na první pohled přehlednější a velkorysejší. Zvětšila se pole pro zadávání překládaného textu a trochu se zvýraznily také ikony základních pracovních nástrojů, které využijete při 90 procentech práce s překladačem. Tedy kopírování přeloženého textu a poslech výslovnosti, ale také návrh úprav a sdílení překladu.Na důležitosti získaly tři ikony historie, uloženo a komunita, umožňující s překládaným textem dále pracovat v budoucnu. To ocení každý, kdo nástroj používá v práci nebo k rozsáhlejším překladům. Právě tady však stojí za to zdůraznit, že Google Translate stále (a ani v budoucnu ještě dlouho ne) neumí plnohodnotně nahradit profesionální překladatelskou agenturu.

Je Google Translate nejlepší překladač zdarma?

Velkou výhodu překladače Google Translate představuje široká paleta překládaných jazyků. Přestože nejspíše využijete hlavně angličtinu, němčinu nebo slovenštinu, určitě řada z vás ocení výběr dalších více než 100 jazyků z celého světa. S přepínáním a vyhledáváním jazyků se výtečně pracuje díky horní příkazové liště, doplněné též o funkce inverze (zdrojová řeč se rázem stane cílovou) a jazykového rozpoznávače.

Třešničku na dortu jménem Google Translate tvoří přepínač mezi překladem vloženého textu a překladačem dokumentů ve formátech .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .rtf, .txt, .xls a .xlsx, které můžete nahrát ze svého počítače.

Tak na co ještě čekáte? Vyzkoušejte Google Translate sami a uvidíte, jak moc přeložené texty splňují vaše nároky na rychlost, kvalitu a srozumitelnost!