Učení slovíček je také o obrazovém vjemu.

Jak si pamatovat cizí slovíčka

Slovní zásoba je základ. Pokud chcete mluvit, poslouchat, psát a číst v cizím jazyce, znalost slovíček znamená přímo nutnost. Mnohdy se je doslova biflujeme, což není úplně to pravé ořechové. Důležité je konkrétní výraz pochopit jako myšlenku. Jak na to, abychom se naučili maximum důležitých slov a frází v co nejkratší době?

Každému z nás vyhovuje jiný způsob učení. Hledáme takový, aby pro nás byl pohodlný, zábavný a hlavně přínosný. Máme pro vás pár tipů, jak se co nejlépe naučit slovníček.

Kouzlo zrakového vjemu

Učte se názorně a spojte si slovíčko s příslušnou věcí. Ukažme si to na konkrétním příkladu slůvka „book“ (kniha). Běžný způsob učení zahrnuje několikanásobné zopakování, že book znamená kniha. Vazbu si zapamatujete, ovšem nebudete-li slovo používat, za chvíli se vám z paměti vytratí. A také zřejmě nezaregistrujete, že má i jiné významy (např. objednat, rezervovat).Zapojte představivost. Podívejte se na knihu a párkrát si řekněte book. Slovo se spojí se zrakovým vjemem (s myšlenkou), zapamatujete si ho rychleji a až uslyšíte book, automaticky si vybavíte obrázek knihy a nebudete ztrácet čas pátráním v paměti.

Obrazová fixace

Zkuste si ke každému slovíčku nakreslit obrázek, přestože malovat zrovna moc neumíte. Na zapamatování je to určitě lepší než si k cizímu slovíčku napsat jen překlad. Popisujte obrázky v knihách nebo věci kolem sebe. Pokud narazíte na neznámé slovo, vezměte si na pomoc slovník. Vracejte se k obrázkům a slovíčka si opakujte.

Práce s výkladovým slovníkem

Používejte výkladový slovník. Nebudete tak znát pouze jeden význam slova, a také objevíte spoustu slov, se kterými se pojí. Pořiďte si velký sešit a všechna slovíčka si zapisujte, nejlépe na každou stránku mějte jedno téma (barvy, oblečení…).

A především – se slovíčky buďte neustále v přímém kontaktu. Proto čtěte, pište, poslouchejte!