Madrid, španělské hlavní město plné jazyků

Milovníci historie, fotbalu, architektury, výtvarného umění, kaváren, barů a restaurací, filmu, basketbalu, nočního života…. Ty všechny potěší Madrid, hlavní a zároveň největší španělské město s více než třemi miliony obyvatel. Ostatně samotní Španělé jej považují za místo zaslíbené zábavě, kde noční život tepe do ranních hodin.

Zveme vás na malou jazykovou procházku ve španělštině po jeho nejzajímavějších lokalitách a památkách.

Nejprve se tedy podívejme na pamětihodnosti metropole Španělského království. Jako živoucí madridské srdce pulsuje náměstí Puerta del Sol, bod, kde začíná nultý kilometr pro všechny důležité španělské silnice.

Průvodce Madridem, část 1: architektura a náměstí

Ze „Sluneční brány“ je to jen malý kousek na renesanční čtvercovou Plaza Mayor („Velké náměstí“). Velkolepému prostoru ze 17. století, které ze všech stran obklopují třípatrové domy s vysokým podloubím, dominuje jezdecká socha krále Filipa III. Kdysi se tu konaly býčí zápasy či veřejné popravy, dnes se ve stínu oblouků skrývají krámky se suvenýry i vyhlášené restaurace a bary.Mezi další historická lákadla bezesporu patří Palacio Real („Královský palác“) s 2 800 pokoji. Barokní stavba slouží jako oficiální sídlo španělského vladaře, královská rodina ovšem ve skutečnosti žije v paláci Zarzuela. Naproti Královskému paláci lze obdivovat masivní chrám Santa Iglesia Catedral de santa María la Real de la Almudena („katedrála Panny Marie Almudenské“) a na druhé straně Teatro Real („Královské divadlo“).

Průvodce Madridem, část 2: fotbal a zábava

Příjemný odpočinek skýtá městský park Parque del Retiro (volně „Park oddechu“). Rozsáhlý komplex překypuje zahradami, fontánami, sochami a stezkami, navíc se zde nachází pečlivě obstarávaný areál Real Jardín Botánico („Královská botanická zahrada“).

U druhého známého parku Casa de Campo („Venkovský dům“) se rozkládá madridská zoologická zahrada a zábavní park. Milovníci kopané jistě neminou stadion Santiago Bernabéu, kde sídlí nejslavnější fotbalový klub planety Real Madrid. Pokud se zrovna nehraje soutěžní zápas, fanoušci si mohou svatostánek třináctinásobného vítěze prestižní Ligy mistrů prohlédnout včetně hráčských šaten.

Stejné služby nabízí konkurenční Atlético Madrid – dříve na původním hřišti Estadio Vicente Calderón, od roku 2017 na novém, supermoderním stadionu Wanda Metropolitano.

Průvodce Madridem, část 3: strava v bistrech i nóbl podnicích

Ať už se vracíte z fotbalového mače nebo z kulturních památek, nemůžete minout místní restaurace. K populárním madridským jídlům patří cizrnová pochoutka cocido madrileño, býčí oháňka se sušenou šunkou rabo de toro, bramborová tortilla de patatas nebo výživné callos a la madrileña.

Dát si je můžete ve vyhlášených restaurantech Abaco Taberna, El Social a Los Montes de Galicia. A drobná rada (zdarma) na závěr, před mezinárodními fastfoodovými řetězci dejte rozhodně přednost tapas barům. Domorodci to ostatně dělají také.