Bičem jazyky neučíme, metodou drilu ano.

Jak netradičně na výuku jazyků (9.) – metoda drilu

Říká se, že opakování je matka moudrosti. Tohle přísloví dotažené k dokonalosti tvoří základ výukové metody drilu. Umí být velice efektivní a zároveň zábavná, nemusí vyhovovat každému, ale kdo se v ní najde, může se těšit na ohromné posuny ve znalostech. A ani to moc nebolí, neboť tento způsob studia cizích jazyků ve skutečnosti žádný bič nepoužívá.

To jen taková malá odbočka pro ty, co se báli, že dril souvisí s bičem.

Pravdou ovšem zůstává, že lektor pro metodu drilu by měl být hodně dynamický a schopný svižného přesunu pozornosti ke všem studentům. Zároveň musí poslechem umět ověřovat správnou výslovnost celé skupiny.

Jak funguje metoda drilu

Tím se dostáváme k vlastnímu principu jazykové metody drilu. K zafixování nových informací do podvědomí u ní dochází nepřetržitým, hlasitým, sborovým opakováním. Snahou je docílit podmíněného reflexu (tzv. „dynamického stereotypu“), jinak řečeno: žák opakuje tak dlouho, dokud neodpovídá automaticky a bez přemýšlení.Role zkušeného a kvalitního lektora se v tu chvíli jeví jako zásadní: udává společné tempo, dbá na absolutní vyloučení mateřského jazyka a prověřuje získané znalosti. Jakmile objeví nedostatky, dril se rozjíždí znovu.

Klady a zápory drilové metody

Zdá se vám to tak nějak „brutální? Uvědomte si několik faktů:

  • Není se co divit, drilová metoda vychází z audioorálních metod americké armády.
  • Studenti jsou ze správného procvičování drilem nadšeni, někdy takřka upadají do transu.
  • Jazykové drilování přináší vynikající výsledky a látka vám v mozku doslova uvízne.
  • Výše uvedené platí pouze v případě, že student má vysokou osobní motivaci.

Skupinová forma opakování navíc umožňuje studentům uvolnit se a hovořit bez studu. Ideální pro každého, kdo se mluvit cizím jazykem bojí.

Principů jazykové metody drilu využíváme také během našich jazykových kurzů. Stačí nás kontaktovat, a pokud máte jenom trochu snahy, s výukou angličtiny, ruštiny či němčiny vám rádi pomůžeme. Doma se takhle cizí jazyk nikdy sami nenaučíte!