Při studiu jazyka se pravidelně odměňujte.

5 tipů jak vydržet při výuce cizího jazyka

Ono se to snadno řekne: „musím se naučit cizí řeč“, ale jak na to, aby po pár měsících či dokonce týdnech neskončil takový plán na smetišti dějin? Přečtěte si pětici tipů, jak dotáhnout rozhodnutí ke zdárným výsledkům.

Správně se motivujte

K učení jazyka je důležité najít potřebnou motivaci. Jazyk se nenaučíte za měsíc, proto je nutné mít silnou vůli a vydržet. Zamyslete se nad tím, co vám ovládání daného jazyku přinese za výhody, např. zjednodušení cestování, získání lepší práce či navázání kontaktu se zahraničními přáteli.

Do ničeho se nenuťte

Zbytečně by vám to učení zošklivilo. Naopak, snažte se v sobě vyvolat pocity, které vás nenásilnou formu povzbudí k dalšímu studiu. Jazykové studium vás prostě musí bavit.

Bavte se a bavte se

Zkuste kurz, který není jen o gramatice, ale klade důraz i na konverzaci. Přestože navštěvujete lekce, nezapomínejte na domácí přípravu. Nemůžete se přinutit k učení? Zvolte nějakou zábavnou formu a uvidíte, že to hned půjde snáze. Využijte média: dívejte se na seriály či filmy, poslouchejte oblíbené songy, čtěte cizojazyčné články nebo knížky, najděte si na internetu přátele z ciziny.

Nebuďte v tom sami

Najděte si kamaráda, se kterým se budete navzájem motivovat a „hlídat“. Každý týden si sdělte, co jste se naučili, v čem „plavete“ a na co se tedy více zaměřit. Je to vlastně taková soutěž, protože určitě nebudete chtít zůstávat pozadu za svým parťákem.

Bohatě se odměňte

Dejte si jasný cíl, co se v daném období naučíte a stanovte si i svou odměnu. Například: pokud se mi podaří do dubna zvládnout určitý počet lekcí a konverzace mi nebude dělat problém, pojedu na dovolenou do Francie, kde si v praxi procvičím své nové znalosti francouzštiny.