To, že je čínština na prvním místě mezi rodnými jazyky na světě, ví asi každý. Situace na dalších místech se však neustále dramaticky mění. Ještě nedávno byla na jasné stříbrné pozici angličtina. V posledních letech se počet rodilých mluvčí angličtiny v porovnání s jinými jazyky zmenšuje a momentálně ji silně atakuje španělština.
5 nejrozšířenějších rodných jazyků (v miliónech)
- Čínština (982)
- Hindština (460)
- Angličtina (375)
- Španělština (330)
- Portugalština (216)
Zdroj: Statista.com
Španělštinu používá 420 milionů lidí (viz níže) a domluvíte se s ní až v 31 zemích – kromě Španělska v celé Jižní a Latinské Americe kromě Brazílie. Problém s dorozuměním v tomto jazyce už nebudete mít ani v Severní Americe. Pro Evropany je španělština čím dál tím oblíbenější. Někteří jí i považují za nejšťastnější jazyk světa. Díky očekávanému populačnímu boomu v západní Africe by měl růst počet lidí používajících francouzštinu.
5 nejrozšířenějších mluvených jazyků (v miliónech)
- Angličtina (1 500)
- Čínština (1 100)
- Hindština (650)
- Španělština (420)
- Francouzština (370)
Zdroj: Statista.com
Zajímavý je i žebříček nejrozšířenějších jazyků, který mají jejich mluvčí jako svůj jazyk číslo dvě. Tady se nachází na prvním místě francouzština, dále angličtina, ruština, portugalština a arabština.
Situace na internetu je ale trochu jiná, tam stále angličtina dominuje. Na paty jí šlape čínština a ruština, ale prozatím její pozice rozhodně ohrožena není.
5 nejrozšířenějších studovaných jazyků (v miliónech)
- Angličtina (1 500)
- Francouzština (82)
- Čínština (30)
- Španělština (15)
- Němčina (15)
Zdroj: Washingtonpost.com
Angličtina figurovala a vlastně dodnes figuruje na našich školách mezi cizími jazyky jako číslo jedna. Mít alespoň základy tohoto jazyka pokládáme již za samozřejmost.
5 nejrozšířenějších studovaných jazyků (v počtu zemí)
- Angličtina (101)
- Arabština (60)
- Francouzština (51)
- Čínština (33)
- Španělština (31)
Zdroj: Washingtonpost.com
Všechny žebříčky a počty musíme brát ale s určitým nadhledem. Je totiž poměrně těžké sečíst všechny rodilé mluvčí, zvláště v rozvojových zemích, kde jsou veškeré statistiky asi spíše jen odhadem. Pozice na žebříčku je závislá samozřejmě i na změnách v demografickém vývoji.