Nedílnou součást rozmanitých eventů, obchodních jednání, konferencí či seminářů tvoří tlumočnická technika. Zahrnuje široké spektrum zařízení, nicméně pro kvalitní realizaci naprosté většiny akcí si vystačíte s několika základními přístroji. Bez nich se však na druhou stranu neobejdete. O jaké se jedná a k čemu slouží?
Jaké se používá tlumočnické zařízení
Rozlišujeme dva základní druhy tlumočnické techniky:
- Analogovou tlumočnickou techniku použijeme při tlumočení do jednoho až tří jazyků najednou. Účastníci jsou vybaveni bezdrátovými přijímači se sluchátky, ve kterých jsou infra zářiče, díky nimž slyší překlad ve vybraném jazyce.
- Digitální tlumočnické technice dáme přednost, je-li třeba tlumočit do tří či více jazyků. Její příprava je sice poněkud náročnější, kvalitu zvuku však jistě oceníte.
Nejpoužívanější tlumočnické zařízení zahrnuje tlumočnické kabiny, mikrofony a sluchátka, audiokonferenční systém a šeptákové sady.
Tlumočnická kabina
Při využití bezdrátové tlumočnické kabiny jsou většinou přítomni dva tlumočníci, kteří se postupně střídají. Aby se zabránilo rušení překladu zvukem, staví se kabina k tlumočení stranou od mluvčího.
Mikrofony a sluchátka
Starosti s ozvučením výrazně ubývají, pokud jsou k dispozici digitální mikrofony. Každý je opatřen reproduktorem a můžou se do něj připojit i dvoje sluchátka určená k poslechu dvou účastníků.
- Přečtěte si také v našem magazínu: Několik rad ke správnému využití tlumočnické techniky.
Audiokonferenční systém
V případě, že se diskuze účastní všichni přítomní, využívá se audiokonferenční systém ozvučení s bezdrátovými směšovači. Nebojte se, žádné informace se nedostanou mimo jednací sál.
Šeptáková sada
Velice oblíbená je také tzv. šeptáková sada, obsahující bezdrátový mikrofon pro tlumočníka a 20 staniček pro zúčastněné. Hojně se jí využívá především při prohlídkách historických památek, na exkurzích a během podobných akcí.