Kazachstán přechází na latinku

Kazaština přechází k latince

Proč se kvůli písmu rok 2025 zásadně dotkne všech obyvatel Kazachstánu? Možná to zní podivně, ale používání azbuky se v bývalé druhé největší sovětské republice stane minulostí. Kazašský státní jazyk bude používat zásadně jen latinku.

Rozhodnutí k tomuto kroku učinil Nursultan Nazarbajev, prezident Kazachstánu. Zahájit přípravu k přechodu na novou abecedu chce začít neprodleně. Kazašští experti odhadli, že jazyková reforma potrvá minimálně 10 až 15 let. Předpokládá se, že náklady na přechod k latince se vyšplhají na 22,8 miliard tenge (tedy 2,9 miliardy korun).

Smyslem tohoto kroku je posílit rozvoj kazašského jazyka a zkvalitnit přístupnost moderních informačních technologií. Kazašské ministerstvo změnu vítá, nedávno samo přišlo s podobným návrhem odkazujícím na „postupující globalizaci“ a na stále větší kontakty Kazachů s okolním světem.

V Kazachstánu od arabského písma k latince, azbuce a zase latince

Dlouhých 70 let se v Kazašské republice psalo cyrilicí, kterou zde v letech 1938 až 1940 prosadil sovětský diktátor Josif Stalin. Dle instrukcí z Moskvy přešly na upravenou cyrilici snad všechny národy střední Asie, ale také Moldavsko a Ázerbájdžán. Před ruskou abecedou používali Kazaši téměř tisíc let písmo arabské, poté krátce latinku.

Přechod k latince by údajně neměl být nijak mimořádně složitý. Kazašské děti se totiž ve škole učí angličtinu. Již v roce 2018 se mají změnit školní osnovy. Do roku 2025 se budou moci souběžně používat obě abecedy.

Odklon od cyrilice je zjevný i v dalších postsovětských státech. Požadavek přestat psát azbukou už zazněl i v Moldavsku, Uzbekistánu, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu.