Dříve (do roku 1990) jsme se rusky museli povinně učit všichni. Tato doba je už naštěstí za námi, na druhou stranu počet zájemců o výuku ruštiny v posledních letech opět stoupá. Aby ne, když se jedná o nejvíce užívaný slovanský jazyk (počet mluvčích se odhaduje na 280 miliónů) a patří také mezi šestici úředních jazyků OSN.
Ruský jazyk je oficiální řečí v Bělorusku, Gagauzsku (Abcházie), Jižní Osetii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Podněstří (Moldavsko) a samozřejmě v Rusku.
Historie ruštiny pro začátečníky
Zrození ruštiny lze vystopovat v desátém století, kdy se na ruském území začala společně s křesťanstvím rozšiřovat i církevní slovanština, z níž se postupně stal jazyk úřední a spisovný. V 17. století začal sílit význam Moskvy, která prosazovala jazyk ze svého okolí. Význam církevní slovanštiny slábl a hned na počátku 18. století proběhla reforma spisovné ruštiny, včetně úpravy písma. Největší rozkvět klasické ruské literatury vypukl v 19. století (Puškin, Gogol, Tolstoj).
Dnešní ruština používá písmo cyrilici, jejíž abeceda je známá pod pojmem azbuka. V některých zemích, například v Kazachstánu, se od používání azbuky upouští. Na popularitě ruštiny to ovšem nic nemění, dokonce i v USA či v západní Evropě je jedničkou při volbě studia slovanských jazyků. Žádosti o tlumočení z ruského jazyka zkrátka přibývají.
Kolik slovíček má ruský jazyk?
Současná ruština má kolem půl miliónu slov. Velký akademický slovník o 17 dílech obsahuje 131 257 slov a dosud se považuje za největší slovník ruského jazyka. Ve slovníku nejčastěji používaných slov jich ale najdete jen kolem 2 až 2 500.
Řada slov z ruštiny pronikla i do češtiny. U některých je jejich původ evidentní, u jiných budete překvapeni. Jde o slova jako balalajka, běluha, borec, boršč, car, čistka, gulag, chobot, jeseter, kormidlo, kulak, maják, paluba, pogrom, samizdat, samovar, svoloč, treska, tuleň, vějíř, vesmír, vodka, vorvaň, vzduch či zemljanka.
U nich se překlady z ruského jazyka dělají jedna báseň!