Plakát k filmu Skleněný (Glass)

5 filmových premiér první čtvrtiny 2019, které musíte vidět s titulky

To, že sledovat film v originálním znění se vyplatí, už dobře víte. Nejen, že si vychutnáte původní hlasy hereckých hvězd, ale navíc si příjemným způsobem zdokonalíte znalost cizího jazyka. Troška toho nepohodlí spojená se čtením titulků se rozhodně vyplatí.

Originál zkrátka žije!

Kterou z doporučovaných premiér s titulky druhé poloviny roku 2018 jste viděli?

A jaké otitulkované filmy v původní jazykové verzi vás v kinech čekají v první čtvrtině nadcházejícího roku 2019?

Skleněný

Dva filmy v jednom? Spojit hrdiny úspěšných thrillerů Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016) se pokouší režisér a scenárista M. Night Shymalan v napínáku Skleněný (Glass). Hrdina prvního z nich, David Dunn v podání Bruce Willise, pátrá pomocí svých zvláštních schopností po Kevinu Crumbovi (vynikající James McAvoy) z druhého snímku, cvokovi ukrývajícím 24 identit. Zdá se, že už je nekontroluje a totálně se utrhl z řetězu. A chybět samozřejmě nemůže ani Samuel L. Jackson jako Eliah „Pan Skleněný“ Price. Finále trilogie má být velkolepé!

  • Jazyk: angličtina
  • Žánr: fantasy thriller
  • Premiéra: 17. ledna 2019

Ovečky a vlci

Představte si, že se vlci s ovcemi dohodnou na společném, harmonickém soužití bez požírání a udávání ovčákovi. Že to je nesmysl? V ruském kresleném filmu Ovečky a vlci (Волки и овцы: Ход свиньей) nikoliv, ovšem pouze do okamžiku, kdy se do idylické obce přiženou zlí černí vlci. Jejich ultimátu v podobě návratu starých pořádků, nebo vlády teroru se hrdinové pokusí čelit s pomocí týmové spolupráce, důvtipu a chytrého plánu. Režisér Vladimir Nikolaev si s humorem poradí i s touto zapeklitou situací.

  • Jazyk: ruština
  • Žánr: animovaná komedie
  • Premiéra: 24. ledna 2019

Všichni to vědí

Penélope Cruz a Javier Bardem ztvárňují titulní role v psychologickém dramatu, zaměřujícím se na komplikovanost a proměny mezilidských vztahů. Popisuje incident během svatby sestry hlavní hrdinky Laury, který odhaluje dávná provinění a jejich následky. Snaha o sebereflexi postav však často naráží na morální limity a nepochopení ze strany nejbližšího okolí. O kvalitě snímku Všichni to vědí (Todos lo saben) svědčí jméno režiséra (Asghar Farhadi) i pozice otvíráku letošního ročníku filmového festivalu v Cannes.

Co jsme komu udělali? 2

Vážení, konzervativní a silně věřící občané Claude a Marie Verneuilovi opět musí čelit nekonvenčním výmyslům svých čtyř dcer. Isabelle, Odile a Ségolène a Laure se totiž v pokračování veleúspěšného snímku Co jsme komu udělali 2 (Qu’est-ce qu’on a encore fait au Bon Dieu?) rozhodly společně se svými manžely opustit Francii. Rodiče si život bez nich neumí představit, stejně jako si neumí představit trvalý pobyt v cizí zemi. Ať už bude jejich rozhodnutí jakékoliv, u druhého dílu komedie utahující si z náboženství, xenofobie a nejrůznějších předsudků se rozhodně královsky pobavíte.

Dílo bez autora

Německý abstraktní (a zároveň i hyperrealistický) malíř Gerhard Richter žije v Kolíně nad Rýnem a patří k současným umělcům, jejichž tvorba se prodává za nejvyšší ceny. Například obraz Strýček Rudi (Onkel Rudi) v Památníku Lidice je zřejmě nejdražší dílo žijícího autora umístěné v České republice. Životem tohoto výjimečného tvůrce ve třech politických systémech se zabývá film Dílo bez autora (Werk ohne Autor) režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka. V hlavních rolí se představí Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer, Saskia Rosendahl a Ina Weisse.

  • Jazyk: němčina
  • Žánr: drama
  • Premiéra: 25. dubna 2019