Běžnou součástí moderních forem výuky cizích jazyků bývá poslech také písniček s překladem jejich textů. Zatraktivní hodinu, přináší něco nového a zároveň aktivizuje studenty. Při výuce francouzštiny je výběr hudby jasný. Šanson (z francouzského chanson, tzn. píseň), jehož moderní forma vznikla v kabaretech, dobývá svět již od 19. století a stále se vyvíjí. Stejně jako texty, které se od jednoduchých popěvků přesunuly k téměř básnickým dílům. I proto je vhodné přizpůsobit výběr písní věku a znalostem studentů.
Vybrali jsme pro vás kvinteto význačných představitelů francouzského šansonu, se kterými vám studium půjde zase o něco snadněji.
Charles Aznavour – královský
Loni zesnulý syn arménských přistěhovalců byl mužem mnoha talentů. Hrál v desítkách filmů, sám si psal texty, prosadil se i jako podnikatel. Charles Aznavour (vlastním jménem Shahnourh Varinag Aznavourian, 1924-2018) se podílel na zkomponování více než 1 300 písní a kritici ho často označovali za francouzského Franka Sinatru. Mezi jeho největší hity patří „La Boheme“, „Je me voyais déjà“, „Émmenez-moi“ nebo „Que c’est triste Venise“.
Édith Piaf – autentická
Vrabčák (La Môme Piaf). Pod touto přezdívkou se každému vybaví francouzská ikona Édith Piaf (vlastním jménem Édith Giovanna Gassion, 1915-1963). Do svých písní dokázala vložit své životní těžkosti i silné vnitřní pocity, autentická je v každé písničce. O popularitě svědčí skutečnost, že její hrob na hřbitově Pére-Lachaise patří mezi nejnavštěvovanější místa Paříže. Její píseň „Non, je ne regrette rien“ vhání slzy do očí.
- Nepřehlédněte: Naše tipy na dobré francouzské knihy.
Gilbert Bécaud – strhující
Pro Édith nejprve skládal klavírista Gilbert Bécaud (vlastní jméno François Gilbert Silly, 1927-2001), později se vydal na vlastní pěveckou dráhu. Byl autorem asi 400 písní, mimo jiné „Nathalie“, „Quand il est mort le poéte“ či „L’important c’est la rose“, kterou s českým textem Ivo Fischera zpívala Helena Vondráčková jako „Kvete růže, podívej“. Bécaudovi se pro jeho nezdolnou energii a temperamentní koncerty přezdívalo „muž sta tisíce voltů“.
Zaz – aktuální
V současnosti nejpopulárnější šansoniérku, která však s přehledem zvládá i jazz či pop, bezesporu představuje Isabelle Geffroy (narozena v roce 1980), po celém světě známá jako Zaz. Není žádnou rebelkou, má ale v sobě zdravou dávku sociálního cítění z pohledu někoho, kdo si v Paříži vydělával na ulicích a současnou popularitu si na koncertech tvrdě odpracoval. K jejím základním hitům se řadí „Je veux“, „Si jamais j’oublie“ či „On ira“.
Claude François – temperamentní
Pokud si chcete odpočinout od šansonu a přesto si vychutnat krásnou francouzštinu, pak náš poslední tajný tip představuje Claude François (celým jménem Claude Antoine Marie François, 1939-1978). V 60. letech „Cloclo“ uváděl do země galského kohouta twist a rock a ne nadarmo byl označován za francouzského Elvise. Jeho nejslavnějším dílem je píseň „Comme d’habitude“ z roku 1967, kterou později proslavil v anglické coververzi Frank Sinatra pod názvem „My way“.