Své děti můžete učit jakýkoliv jazyk

Jak učit malé děti cizí jazyky

Dříve panoval názor, že učit předškolní děti cizímu jazyku je zcela zbytečné. Poslední studie však dokazují, že opak je pravdou. Ideální čas začít s učením je v prvních dvou až čtyřech letech vaší ratolesti. Malé děti si osvojí cizí jazyk zcela přirozeně, nebudou to nijak řešit (jak to často dělávají dospělí) a budou se ho učit spolu s mateřským jazykem.

Pouštějte dětem písničky, zpívejte s nimi, naučte je různá říkadla. Pokud se jim písnička líbí, jsou schopny zpívat pořád dokola a tím si ji lehce zapamatují. Zapojit můžete i různé pohybové aktivity, hry (zkuste třeba pexeso) a povídání. Děti se nejen zabaví, ale především se touto formou učí, a to naprosto přirozeným způsobem.

Opakování, matka moudrosti

Kontakt s jazykem je důležitý, proto si i při každodenních činnostech či hrách procvičujte slovíčka. Používejte jednoduché věty typu What is it? a What colour is it? Takové základní věty se děti lehce naučí a než se nadějete, budou na ně odpovídat.

Cizímu jazyku byste se měli věnovat každý den, postačí i chvilka. Rozhodně ale není dobré nutit děti mluvit cizím jazykem. Mnohem lepší je, snažit se vytvořit zcela nenucenou situaci. Například během přípravy snídaně říkejte Milk or tea? a I love tea… and you? Dítka určitě budou reagovat.

Opakujte základní slovesa jako go (jít), eat (jíst), play (hrát si), užívaná dennodenně a snadno zapamatovatelná. Z podstatných jmen začněte nejdříve s barvami, pozdravy či písmeny.

A nezapomeňte, důležitá je také chvála.