Amsterdam, nizozemské hlavní město plné jazyků

Hlavní nizozemské město Amsterdam se často přirovnává k italským Benátkám. I toto město, ležící pod úrovní mořské hladiny, totiž křižuje řada kanálů, jež vytvořili lidé na řece Amstel. Díky svým unikátním památkám, věhlasným muzeím a malebně pokřiveným domečkům, které lemují vodní kanály, patří dnes Amsterdam mezi nejpřitažlivější turistické cíle Evropy.

Pojďte s námi na pohodovou lingvistickou vycházku v holandštině za nejprofláknutějšími lokalitami Amsterdamu – přestože s tím statusem hlavního města to není zase tak jednoznačné. (Sídlem nizozemského krále, parlamentu a vlády je totiž Haag.)

Hlavní amsterdamské nádraží, kostel a náměstí

Pokud turisté přijedou na hlavní nádraží (Centraal Station), mohou se hned vydat po rušné třídě Damrak směrem k hlavnímu amsterdamskému náměstí Dam. Tomu dominuje Královský palác (Koninklijke Paleis), oficiální rezidence nizozemského krále.Na Damu lze také obdivovat nepřehlédnutelný kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel), ve kterém se tradičně koná korunovace panovníků. Uprostřed náměstí se tyčí mrazivě působící památník obětem druhé světové války, 22 metrů vysoký obelisk Nationaal Monument.

Symboly Amsterdamu vás zvou k prohlídce

Před čtvrtí červených luceren v historickém jádru De Wallen mezi náměstím Dam a Nieuwmarkt dejme přednost městskému parku Museumplein, který přímo vybízí k odpočinku či pikniku. Navíc se v jeho bezprostředním okolí nacházejí dvě největší amsterdamská muzea – Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou a Van Gogh museum, kde jsou vystaveny slavné obrazy Slunečnice, Cypřiše či Pokoj v Arles.

Zapomenout byste neměli ani na pověstné květinové trhy, nejproslulejší se rozprostírá na konci ulice Kalverstraat. A rozhodně stojí za to zastavit se na bleším trhu v bývalé židovské čtvrti na náměstí Waterloo. Ve městě samozřejmě nechybí ani zoologická a botanická zahrada.

Den je nejlepší zakončit romantickou plavbou po amsterdamských kanálech nebo posezením v některé z místních kaváren či restaurací. Velice známé jsou například gastronomické podniky Damsteeg, Restaurant Dosa, En Route, Proust nebo Moeders.