Apostila na ministerstvech. Rozdělovník, kontakty, rady

Chcete žít, studovat, provdat se, pracovat nebo podnikat v zahraničí? Pak určitě budete předkládat dokumenty jako rodný list, doklad o vzdělání, výpis z rejstříku trestů či mnohé jiné obchodní listiny. Je jasné, že pouze v původní verzi s nimi v cizině neuspějete. Co je třeba ještě v České republice udělat? Zařídit si apostilu, a soudní překlad. Poradíme Vám, jak na to a prozradíme, s čím Vám můžeme pomoci.

Naštěstí naše země, stejně jako drtivá většina dalších států, patří mezi signatáře tzv. Haagské úmluvy, tedy „Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin“. Ne že by se nemusely ověřovat vůbec, ale stačí je pouze apostilovat u příslušného úřadu a nechat je úředně přeložit. Můžete si na to najmout prověřenou agenturu nebo úřady oběhnout sami. Problém ale představuje fakt, že pokud potřebujete více listin, neověříte je na jednom místě.

 

Ministerstva, která řeší apostilu

Kam se tedy vydat s konkrétními dokumenty? Ministerstvo zahraničních věcí apostiluje mimo jiné obchodní listiny či zdravotní doklady, ministerstvo spravedlnosti matriční doklady, tedy rodný, oddací a úmrtní list. S doklady o vzdělání musíte na ministerstvo školství, s daňovým domicilem na ministerstvo financí. A aby toho nebylo málo, křestní listy a jiné církevní listiny, které jsou zapotřebí třeba k církevnímu sňatku, se ověřují na ministerstvu kultury.Jedna apostilace vyjde na stovku (rozumějte na 100 Kč), za ověření každého razítka (například předkladatele) žadatel platí 30 korun. Úhrada probíhá výhradně ve formě kolku, které však na ministerstvech nelze zakoupit, proto nejprve zajděte na poštu. Úředníci mají na ověření 30 dnů, ale zpravidla to stihnou ještě téhož dne (!).

 

Jak vyřešit apostilu bez návštěvy ministerstva

A dobrá zpráva na závěr, o apostilaci můžeme zažádat dokonce i poštou. Formuláře lze stahovat na stránkách jednotlivých ministerstev. Jen nezapomeňte vložit do obálky kolky. A nechcete-li se starat vůbec o nic, stačí nám napsat do poptávkového formuláře.

Bude se vám hodit – adresář ministerstev

Podívejte se na přehledný seznam jednotlivých ministerstev s kontaktními údaji.