Varšava, polské hlavní město plné jazyků

Varšava, hlavní město Polska, během druhé světové války téměř zanikla. Poté však povstala z ruin jako bájný Fénix a dnes je centrem ekonomiky, kultury, vzdělání a umění země. Zároveň představuje město s ohromující architekturou, kde se prolínají historické, architektonicky cenné budovy s moderními mrakodrapy. A jelikož to do polské metropole není daleko, podíváme se do ní i my.

Hodně toho uvidíte a zároveň přirozeným a příjemným způsobem nasajete polštinu.

Varšava poprvé: co je nejstarobylejší částí města

Prohlídku Varšavy je dobré začít Starým Městem (Stare Miasto), což je nejstarší čtvrť města plná malebných uliček, kouzelných náměstí a výborných kaváren. Nechybí zde ani divadla, galerie, hudební kluby a pro relaxaci i řada romantických zahrad a parků.

Na hlavním varšavském náměstí se nachází Královský zámek (Zamek Królewski). V současnosti funguje také jako muzeum, v němž si zájemci mohou mimo jiné prohlédnout nádherná Rembrandtova či Bellotiho díla.

Varšava podruhé: které pamětihodnosti musíte vidět

Ve Starém Městě, zapsaném na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, dále turisté najdou třeba katedrálu sv. Jana Křtitele (katedra sw. Jana Chrzciciela), kde probíhaly korunovace polských králů. V chrámu má hrobku celá řada významných Poláků, od mazovských knížat až po slavného spisovatele Henryka Sienkiewicze.Kromě Starého má Varšava i Nové Město (Nowe Miasto), kde se tyčí kostel sv. Ducha (kościół św. Ducha), ze kterého se vyráží na slavnou pouť do polského křesťanského centra Čenstochové. K dalším památkám patří barokní perla palác Wilanów, Palác kultury a vědy (Pałac Kultury i Nauki), Velké divadlo (Teatr Wielki) nebo Palác na vodě Łazienki.

Varšava potřetí: kam za dobrým jídlem a odpočinkem

Varšava je také ideálním místem na večerní a noční party. Největší koncentraci lepších barů a klubů hledají turisté jihozápadně od historického centra, zhruba mezi parkem Ogrod Saski a stanicí metra Ratusz Arsenal. Druhý den nabízí odpočinek nedaleký Kampinoský národní park (Kampinoski Park Narodowy), který si vysloužil krásnou přezdívku “zelené plíce Varšavy”.

Hladoví a hlavně bohatí turisté mohou navštívit dvě restaurace oceněné hvězdičkou Michelin. Konkrétně Senses a Atelier Amaro. Dobrou pověst mají i gastronomické podniky Flambeeria, Soul Kitchen, Radio Cafe nebo Restauracja Polska Róžana.