Berlín, německé hlavní město plné jazyků

Velkým turistickým hitem několika posledních let se stal Berlín, hlavní město Německa. Návštěvníky láká řadou pamětihodností, originálními výstavami, výbornými restauracemi, přijatelnými cenami, skvělými kluby a kvalitními službami. Z Prahy je to zhruba 350 kilometrů, vlakem jste tam za necelých pět hodin, takže vzhůru do Berlína. Podle mnohých se jedná o nejvíce sexy evropskou metropoli.

Vydejte se s námi na stručnou lingvistickou vycházku v němčině po nejlákavějších místech a nejvýznačnějších atrakcích Berlína.

Berlínskými ulicemi za historickými památkami

Začněme magnety nejsilnějšími. Prohlídka Říšského sněmu (Reichstagu), původně symbolu triumfu nacismu, později pak jeho pádu, vyžaduje rezervaci, ale procházka moderní skleněnou kopulí za ni rozhodně stojí. Jen o kousek dál stojí majestátní Braniborská brána (Brandenburger Tor), která svým vzhledem připomíná propyleje athénské Akropolis.Temné dějiny Německa dnes připomíná také Židovský památník, zvaný též Památník holocaustu (Holocaust-Mahnmal, Denkmal für die ermordeten Juden Europas). Tvoří ho 2 711 samostatně stojících, tmavých kvádrů různých velikostí. Milovníci válečné historie si určitě nenechají ujít zbytky Hitlerova bunkru (Führerbunker) pod bývalým Říšským kancléřstvím.

Berlínská linie, památník a muzeum

Vzpomínku na konec druhé světové války představuje Sovětský památník v Tiergartenu (Sowjetisches Ehrenmal im Tiergarten). A k nejmodernějším dějinám se váže muzeum Dům na Checkpoint Charlie (Haus am Checkpoint Charlie) či „East Side Gallery“, poslední pozůstatky Berlínské zdi. K procvičení němčiny jsou jako dělané.Pokud dáváte přednost architektuře, neměli byste si nechat ujít Dům světového dědictví (Haus der Kulturen der Welt). Vzhledem k jeho tvaru a parabolické střeše se mu lidově říká „těhotná mušle“ a konají se v něm nejrůznější koncerty a výstavy. Nedaleko něj se tyčí věž Carillon, uvnitř které visí největší zvonkohra v Evropě, čítající 67 zvonů. Originální zážitek začíná každý den ve 12 a v 18 hodin.

Berlínské kluby, galerie a zámky

Za prohlídku rozhodně stojí také Alexandrovo náměstí (Alexanderplatz) nebo zámek Bellevue (schloss Bellevue) s krásným parkem. Z velkého množství galerií vyniká Výtvarná galerie (Gemäldegalerie) s obrazy Dürera, Rubense či Botticeliho, moderní umění nabízí Nová národní galerie (Neue Nationalgalerie).Celý den lze strávit na proslulém Ostrově muzeí (Museumsinsel), kde se nachází pět světově významných výstavních sálů. Noční život směřuje do klubů, barů a kaváren. Nejvíce se koncentrují ve čtvrti Kreuzberg. Jazz lze poslouchat v klubu Quasimodo nebo Yorckschlösschen, Berlínu zaslíbené elektro a house duní v podnicích Tresor či Watergate.