Kdo nejel na ruském kole v Prátru, ve Vídni jako by nebyl...

Vídeň, rakouské hlavní město plné jazyků

Ne nadarmo se Vídni (německy Wien, anglicky Vienna) říká město valčíku, kaváren a umělců. Jindy se městu na Dunaji zase přezdívá jako metropole architektonických skvostů, sacheru, císařů… Málokteré město je nám tak blízké a zároveň se pyšní tolika přívlastky, takže vzhůru na prohlídku!

Během takové procházce se navíc docela procvičíte také ve znalostech německého jazyka.

Není nad to rozhlédnout se po Vídni nejprve z ptačí perspektivy. Autobusem městské hromadné dopravy či pěšky po turistické stezce lze vystoupat na vrch Kahlenberg, který nabízí nejen únik od ruchu velkoměsta do klidu přírody, ale také krásný výhled na celou rakouskou metropoli a okolí. Stejně malebná panoramata přináší i další kopec Leopoldsberg.

Největší a nejznámější vídeňské pamětihodnosti

Ale teď už rychle do centra Vídně, města zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V samém středu jeho historického centra nahlédnou turisté do středověku v podobě katedrály svatého Štěpána (Stephansdom).



Trochu dále od něj se nacházejí zámky a rozlehlé parky z dob Habsburků. Jedná se o zámek Schönbrunn s nejstarší zoologickou zahradou na světě a o zámek Belvedere. A samozřejmě o gigantický zámecký komplex Hofburg s budovou císařského parlamentu či muzeem proslulé císařovny Sisi (Sisi Museum).

Toulky Vídní mezi motýly a Lipicány

Zimní jezdecká škola vídeňského Hofburgu představuje přepychovou kulisu pro představení světoznámých Lipicánů ze Španělské dvorní jízdárny. Klid a odpočinek přináší Motýlí dům (Schmetterlingshaus). Najdete ho v bezprostřední blízkosti hofburského areálu a zájemci zde mohou obdivovat okolo 500 volně poletujících motýlů.

Žádný návštěvník Vídně by si neměl nechat ujít procházku (či projížďku tramvají, také to stojí za to) po okružním bulváru Ringstraße. Měří přes pět kilometrů a podél něj se pyšně tyčí množství monumentálních staveb od Státní opery (Wiener Staatsoper) až po Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum).

Kde se dobře pobavit a najíst ve Vídni

Malí i velcí milovníci zábavy a adrenalinu určitě zavítají do Prátru. Mezi jeho zhruba 250 atrakcemi dominuje (v současnosti prakticky již kultovní) obrovské ruské kolo Wiener Riesenrad. Dosahuje výšky 64 metrů a pochází z roku 1897, takže to je vlastně pradědeček. Fanoušci divadla by zase neměli opomenout umělecké stánky Burgtheater, Volkstheater nebo Wiener Staatsoper.



Avšak nejen historií a kulturou živ je člověk. Každý turista by rozhodně měl ochutnat tradiční rakouskou kuchyni. Mimo jiné do ní patří čokoládový zákusek Sacher a telecí řízek zvaný Wiener Schnitzel. Ten obvykle svou velikostí zabere celý talíř. A vyhlášené restaurace? Wiener Wiazhaus, Schachtelwirt, Zum Alten Fassl nebo Gasthaus Elsner. Tak dobrou chuť ve Vídni!