Nejkrásnější jazyky na světě. A jak si vedla čeština?

Každý žebříček, který nehodnotní striktně dle měřitelných veličin („branky, body, vteřiny“), je do značné míry subjektivní. Přesně to lze prohlásit o anketách, hledajících nejkrásnější světový jazyk. Pokud však už existují, sluší se o nich v našem magazínu alespoň zmínit. A kdy jindy, než právě během vánočního a novoročního období.

Není vlastně ani příliš důležité, jak celý topten nazveme. Nejkrásnější? Nejpřitažlivější? Nejvíce sexy jazyk na světě? O co jeho tvůrcům i účastníkům šlo, je na první pohled jasné.

Hledat mezi sedmi tisícovkami jazyků planety takový, který našim uším zní nejlibozvučněji. A zároveň (a možná především) se trochu pobavit.

Angličtina kraluje krásným jazykům

Tak například v anketě o nejpřitažlivější světový jazyk, pořádané americkým cestovatelským webem „Big 7 Travel“, triumfovala novozélandská angličtina před afrikánštinou a irštinou. Na dalších místech se seřadily následující jazyky:

 1. italština,
 2. australská angličtina,
 3. skotská angličtina,
 4. francouzština,
 5. španělština,
 6. „jižanská“ angličtina v USA,
 7. brazilská portugalština,
 8. čeština,
 9. angličtina britské královny,
 10. kanadská angličtina,
 11. maďarština,
 12. ukrajinština.

Takřka polovinu příček zabírají různé formy angličtiny. Svědčí to o kráse anglického jazyka, nebo naopak jen o jisté omezenosti účastníků hlasování? Obrázek nechť si každý udělá sám.

Románské jazyky jsou nejsvůdnější

Další výzkum provedla mobilní aplikace pro učení jazyků Babbel. Podle jejích uživatelů je nejsvůdnějším jazykem francouzština, druhé místo patří italštině a třetí pozice španělštině. Špatně si nevedla ani němčinaportugalštinou. Na opačném konci žebříčku se ocitly dánština, nizozemština, turečtina, polština a ruština. Překvapuje to vůbec někoho?Vysvědčení přitažlivosti jazyků v podání specializovaného serveru „The Culture Trip“ vypadá takto:

 1. italština,
 2. arabština,
 3. čeština,
 4. wolofština (používá se především v Senegalu, Gambii a Mauritánii),
 5. finština,
 6. velština,
 7. čerokézština,
 8. čínština,
 9. bengálština,
 10. angličtina.

Nejkrásnější jazyky na světě vybíral také server americké zpravodajské televize „CNN“. Do čela usadil italštinu, za ní francouzštinu a španělštinu, pak češtinu a na páté místo nigerijskou angličtinu (tzv. „Pidgin English“).

Italština obsadila dvakrát první, jednou druhé a jednou čtvrté místo. Je tedy nejhezčí řečí planety… a co si myslíte vy?