Bulharština? Pro Čecha nic exotického, vždyť čeští dovolenkáři a cestovatelé patří k výrazné skupině mezi více než 10 milionů turisty, kteří sedmimilionové Bulharsko navštíví každý rok. Do této černomořské destinace je lákají nejen přímořská letoviska typu Sluneční pobřeží nebo Zlaté Písky, ale také romantické hory. Příznivé ceny, dobrá dostupnost a relativní klid, to jsou další plusy, které loni přivedly do Bulharska 214 tisíc českých návštěvníků. Meziroční nárůst činí neuvěřitelných 124 procent a jejich počet neustále roste.
Když už se pro tuto zemi na Balkánském poloostrově rozhodnete, neškodilo by se alespoň trochu seznámit s bulharštinou. Zajímavým to jihoslovanským jazykem, který má k češtině blíže, než byste čekali. A to přesto, že bulharštině, i při znalosti ruštiny, rozumět moc nebudete. Leda byste uměli makedonsky, s níž ji pojí nejtěsnější vztah. Při troše trpělivosti a zapojení fantazie však s pochopením základních situací nebude problém.
Bulharské vtípky a špíčky
Bulharská gramatika je složitější než česká, navíc existuje přibližně sedmdesát dialektů. Zajímavější jsou vtipná slovní spojení či přísloví, která používají. Tak třeba: „Žába viděla podkovávat vola a také zdvihla nohy“, což znamená dělat se důležitým a být kvůli tomu směšný. Nebo: „Suchý zadek nejí ryby.“ To odpovídá našemu přísloví: „Když se kácí les, létají třísky“.
- Přečtěte si ještě: Češi rádi jezdí též do Chorvatska. Jak jsou na tom s chorvatštinou?
Pokud byste chtěli udělat dojem na sličné Bulharky a chrabré Bulhary, tak se můžete blýsknout znalostí nejdelšího slova v bulharštině. Je jím Непротивоконституцион¬ствувателствувайте (Nejednejte antikonstitučně!)
Nekruťte hlavou nad bulharštinou
Ale zpět do Čech. Každý středoškolák si pamatuje několik málo letopočtů, jedním z nich je rok 863. Tehdy na Velkou Moravu dorazili bratři Cyril a Metoděj a přinesli staroslověnštinu a písmo hlaholici. Po Metodějově smrti byli jeho žáci z Velké Moravy vyhnáni a zamířili právě do Bulharska. Hlaholici, z níž se postupně vyvinula cyrilice, si vzali sebou, a proto dodnes píší Bulhaři azbukou. Obsahuje třicet písmen a se vstupem Bulharska do Evropské unie se cyrilice stala třetí oficiální abecedou EU.
A nezapomeňte na známou pravdu, že Bulhaři kroutí hlavou jinak než zbytek Evropy. Naše kývání hlavou ve smyslu „Ano“ znamená v Bulharsku „Ne“ a naopak. Pokud budete mít další otázky, můžete se poptat našich známých osobností, které se v Bulharsku narodily: zpěvačky Moniky Načevy, herečky Božidary Turzonovové nebo tanečnice Anife Vyskočilové.