Řecké velvyslanectví v Praze – fakta a zajímavosti

Velvyslanectví Řecké republiky v České republice se nachází ve velice pěkné, cihlové vile v ulici Na Ořechovce v pražské čtvrti Střešovice. Jde o jednu z diplomatických oblastí na dosah Pražského hradu a v okolních ulicích sídlí řada dalších zastupitelských úřadů (např. Maďarska, Slovinska, Kazachstánu nebo Turecka).

Řecké zastoupení v ČR zajišťuje vízové, pasové či přistěhovalecké záležitosti a zastupuje Řecko v oblastech obchodu, hospodářství, vědecké spolupráce a dopravy. Superlegalizaci tady zvládnou velice rychle (ještě v den zadání). Přesné kontaktní údaje a úřední hodiny si přečtěte v naší sekci Superlegalizace – Řecké velvyslanectví.

Pražské velvyslanectví Řecka leží hned vedle Muzea MHD v Praze-Střešovicích. Kousek dál se nachází park Maxe van der Stoela, koupaliště Petynka a romantická hradčanská čtvrť Nový Svět. Daleko odsud není ani Památník národního písemnictví, Vítězné náměstí, Letenská pláň a Letenské sady, klášter benediktinů na Břevnově nebo vila s ateliérem Václava Špály.

Jak se dostat na Velvyslanectví Řecké republiky v ČR

Doprava na řecké velvyslanectví v Praze je jednoduchá. Autem lze vyjet z Bubenečského tunelu na třídu Milady Horákové (před křižovatkou se Svatovítskou) a u budovy ministerstva kultury odbočit do ulice Na Ořechovce. Druhou variantu představuje příjezd ulicí Patočkovou, kdy ovšem musíte zahnout již do Střešovické (a hned poté do ulice U Laboratoře), neboť do ulice Na Ořechovce se z tohoto směru nesmí odbočit.

Městskou hromadnou dopravou jeďte na stanici metra Hradčanská (na lince A) a dále tramvají na zastávku Vozovna Střešovice. Z ní dojdete k řeckému velvyslanectví pěšky za necelých 10 minut. Blízko to je též z tramvajové zastávky Sibeliova.

Základní údaje o Řecku

Řecká republika (Helénská republika) se nachází na jihu Balkánského poloostrova a omývá ji pětice moří: Egejské, Jónské, Krétské, Středozemní a Thrácké. Na severu sousedí s Albánií, Severní Makedonií, Bulharskem a na západě s Tureckem. Svou rozlohou 131 948 km² o něco převyšuje bývalé Československo. Na velké části jejího území se zvedají pohoří (nejvyšší vrchol Mytikas v Olympu má 2 917 metrů), my se tam ovšem rádi jezdíme především koupat.V Řecku žije přes 11 miliónů obyvatel, celá jedna třetina z nich v aglomeraci hlavního města Atén. Národnostnímu složení dominují Řekové, k významným menšinám se řadí Albánci, Bulhaři a Rumuni. Drtivá většina obyvatel (až 98 %) se hlásí k řecké pravoslavné církvi, druhé nejpočetnější náboženství představuje islám. Úřední řečí je řečtina.