Nejrozšířenější jazyky světa

Možná vás nepřekvapí, že na světě existuje víc jak 6 tisíc jazyků. Udivující je ovšem fakt, že minimálně polovina z nich – hlavně těch lokálních a okrajových – časem zanikne. Na svědomí to bude mít především globalizace a migrace. Jsou však i jazyky, které mají milióny rodilých mluvčí. Pojďme si tedy představit nejrozšířenější jazyky ve světě.

(Vycházíme z několika navzájem nezávislých odhadů a statistik.)

Pomyslnému žebříčku dominuje čínština (přesněji její mandarínský dialekt). V Čínské lidové republice a na Tchaj-wanu je mandarínská čínština úředním jazykem. Počet rodilých mluvčích se neustále mění, nyní je to přibližně 1,2 miliardy lidí. Naučit čínsky se můžete i u nás a navíc vám nabízíme hrst zajímavostí o čínském jazyce.

Žádným divem není druhá pozice španělštiny. Nemluví se s ní samozřejmě jen ve Španělském království, ale vládne též celé Jižní Americe (kromě Brazílie). V USA hovoří španělsky více než 10 procent obyvatel. Do budoucna se předpokládá, že počet rodilých mluvčích naroste až o 100 %, už nyní jich je více než 400 miliónů.

Je angličtina jazyk, kterým mluví nejvíce lidí?

Na českých školách stále z cizích jazyků nepochybně vede výuka angličtiny. Je s podivem, že angličtina zaujímá v rozšíření rodných jazyků až třetí místo – ale je tomu skutečně tak. Angličtinou hovoří 350 miliónů rodilých mluvčích. V 37 zemích světa je oficiálním jazykem číslo jedna, v dalších 50 státech je jedním z více státních jazyků.

Hindština, kterou se mluví v Indii, Nepálu, Pákistánu, na Fidži, na ostrově Mauriciu i na souostroví Trinidad a Tobago, se v rozšířenosti řadí na čtvrté místo. Rodilých mluvčích má kolem čtvrt miliardy obyvatel.

Takřka 250 miliónů lidí hovoří také arabštinou, tomuto jazyku připadá páté místo. Jedná se především o Blízký východ a severní Afriku. I u arabského jazyka se očekává, že v budoucnu bude počet jeho uživatelů výrazně přibývat. Přečtěte si pár zajímavých údajů o arabštině.

Jaké další jazyky doplňují desítku nejrozšířenějších jazyků na světě? Je to portugalština, bengálština, ruština, japonština a němčina.

Co jste možná nevěděli:

  • Druhým jazykem, který používají rodilí mluvčí, je francouzština, angličtina, portugalština, ruština a arabština.
  • V nejvíce státech světa se mluví anglicky, dále francouzsky, arabsky, španělsky a rusky.
  • Nejrozšířenějším jazykem internetu je angličtina (30 %).